Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.
Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.
WEDOS Migrace: jak jednoduše změnit webhosting a migrovat web
Česká hostingová jednička WEDOS umí klientům jednoduše migrovat web a e-maily od konkurence na svůj webhosting. Podívali jsme se proto, jak WEDOS Migrace funguje. Chcete vědět, zda dostojí svým slibům jednoduchého přenosu od jednoho hostingu ke druhému? Pojďte si přečíst tuto recenzi.
Kdo je WEDOS?
WEDOS je opravdová česká hostingová jednička. Je to jednoznačně největší hosting v České republice, který má vlastní datacentra, o které se mu starají vlastní zaměstnanci. Od samého počátku zlepšuje a zjednodušuje tato společnost své služby tak, aby je mohli používat doslova všichni. To znamená, že si zde na své přijdou IT zkušení uživatelé, ale hlavně si zde svůj web zprovozní i absolutní nováčci. U tohoto hostingu už je v současné době přes 288 000 zákazníků, což je opravdu neuvěřitelné číslo.
Co je WEDOS Migrace?
Je to služba nebo spíše funkce hostingu WEDOS, se kterou kdokoliv snadno a bez starostí migruje svůj web a e-maily od konkurence právě k WEDOSu. Důležité ale je, že web ani e-mailové schránky to v žádném případě neohrozí. Obojí bude po celou dobu migrace dostupné.
Jak funguje migrace u WEDOS?
Celé by to mělo fungovat jednoduše v několika krocích. Je však důležité znát údaje FTP server, login FTP účtu, heslo FTP účtu a v případě migrace e-mailů je nutné znát e-mailovou adresu, heslo a IMAP server u vašeho stávajícího poskytovatele hostingu. Pokud je neznáte, tak mu o ně musíte napsat. Bez toho migrace neproběhne.
1. Krok je objednávka nového webhostingu
Protože se přesouváte od jiného poskytovatele k novému, tak je samozřejmě třeba projít fází objednání webhostingu. U této společnosti je to ale poměrně jednoduché. Vyberte si jeden z tarifů – NoLimit pro malé až střední projekty nebo NoLimit Extra pro náročné projekty. Pak už jen postupujte podle instrukcí v objednávce. Pozor! Do kolonky domény nezapomeňte uvést svou stávající doménu.
2. Krok požadavek na migraci dat
V tomto kroku se musíte přihlásit do administrace webhostingu WEDOS. V levém Hlavním menu klikněte na položku Webhosting a v tabulce vyberte daný webhosting, kam chcete data migrovat (tento webhosting má název domény). V tomto kroku potřebujete všechny ty údaje pro přihlášení k FTP.
Perfektní je, že po migraci nemusíte okamžitě přesměrovávat doménu na WEDOS, ale WEDOS vám poskytne testovací doménu zdarma, na které můžete funkčnost zmigrovaného webu ověřit.
V expertním módu pak můžete kromě FTP údajů zadat i údaje k databázi. Pokud to ale nechcete dělat, tak by si to měl nástroj dokázat vytáhnout z konfiguračních souborů na FTP.
Byl jsem mírně překvapený, že migrace trvala asi hodinu. Možná to bylo tím, že přede mnou byla fronta jiných migrací a WEDOS je zařazuje do fronty kvůli nějakému vytížení strojů. To se dá pochopit.
3. Krok migrace e-mailů
U migrace e-mailů je to stejné jako u migrace webu. Potřebujete znát zejména IMAP server a také hesla ke svým schránkám, které chcete k WEDOS migrovat.
Tady jsem byl překvapený tím, jak jednoduše se dají e-maily a schránky migrovat. Většina webhostingů, kam chcete přejít, vám poradí, ať si emaily migrujete přetažením pomocí e-mailového klienta. Ačkoliv to funguje, tak mi to nikdy nepřišlo příliš efektivní.
TIP: Uvažujete o migraci vlastního webu k WEDOS? Mohl vy se vám hodit slevový kód pro WEDOS.
Závěrečné hodnocení migrace webu a e-mailu
Toto je „migrační“ služba, která je ještě v plenkách, takže se sem tam může stát, že nějaká muška přeletí a způsobí, že se při migraci něco může stát. WEDOS má vyhrazenou pracovní sílu, která se těmto problémům věnuje. A v mém případě se to hodilo, protože jsem hned při prvním testu jejich systém ověřil na 100%.
Chtěl jsem přenést data domény, která běžela na jiném serveru, ale data jsem chtěl migrovat z jiného serveru a hostingu. Nedopadlo to dobře. Byla to moje chyba, ale podpora mě na ní okamžitě upozornila. Další testovací migrace už proběhla dobře, ale jak jsem psal, trvala asi hodinu. Tu hodinu nemusíte trávit u monitoru. Můžete klidně vypnout počítač. Až migrace proběhne, tak vám přijde informační e-mail s dalšími instrukcemi.
Bezva je, že vám WEDOS automaticky zdarma zaregistruje doménu, na které můžete web otestovat, takže než přesměrujete migrovanou doménu pomocí DNS, tak vám web běží na nové doméně, kde je plně použitelný. Tedy ten smysl je v tom, že web můžete otestovat, zda je plně použitelný. Tím pádem není ohrožena jeho funkčnost. Jestli uvažujete o WEDOSu, tak teď k nim máte přechod o dost jednodušší.