Exon.io logo

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Exon.io: nadupaný webhosting s cPanel

V nabídce hostingů se málokdy povede narazit na nějaký, který má v sobě vše, co může developer, freelancer nebo technologický nadšenec potřebovat. Přesto se dá jeden povedený hosting najít. Exon.io má v sobě všechno důležité – PHP, Node.js, Python, Ruby, SSH, Git, Composer LiteSpeed a k tomu správu přes osvědčený cPanel. 

Kdo je Exon.io a co nabízí?

Exon.io je hostingová společnost z České republiky. Ta na hostingovém trhu působí od roku 2012. Od samého počátku se snažil Exon.io poskytovat nadstandardní služby s moderním technologickým zázemím. Dalo by se říct, že v nabídce moderních technologií nemá v ČR konkurenci. A jen tak ji asi nezíská, protože technologií a služeb je na tomto hostingu opravdu mnoho. 

Exon.io je hosting zaměřený na všechny, ale stejně si myslím, že se v něm vzhlédnou spíše profesionální developeři, webaři a technoidi. U Exon.io je samozřejmostí možnost zaregistrovat si doménu, nainstalovat aplikace na pár kliknutí, ale také je třeba aktualizovat a zálohovat přímo z administrace hostingu. To se tak nějak dá očekávat u leckterého hostingu. Tady jsou však v pozadí moderní a důležité technologie jako webový server LiteSpeed, který se postará například o rychlé načítání webu.

Tato společnost má v nabídce i další služby jako VPS s NVMe úložištěm a samozřejmě s vysokým výkonem dle libosti nebo e-mailové servery neomezené pro transakční e-maily. 

V tomto článku se však budu věnovat nextHostingu, což je webhosting, na kterém rozběhnete aplikace v PHP, Node.js, Python a Ruby. K dispozici máte štědrý diskový prostor s NVMe úložištěm, s 1GB PHP Memory Limitem, denními zálohami. A můžete zde hostovat v jednom hostingu až 100 domén.

Parametry nextHosting

Základní parametryStarterProfessionalEnterprise
Diskový prostor60 GB120 GB240 GB
Množství přenesených datNeomezeněNeomezeněNeomezeně
Počet subdoménNeomezeněNeomezeněNeomezeně
Počet databází50100100
Max. velikost 1 databázeNeomezeněNeomezeněNeomezeně
Počet emailových schránek50100100
Počet FTP účtůNeomezeněNeomezeněNeomezeně
HTTPS Zdarma - Letsencrypt
PHP 5.6, 7.1, 7.2, 7.3, 7.4, 8.0
Memory limit1 GB1 GB1 GB
Denní zálohování dat
DDOS ochrana
SSD

Návod, jak založit hosting u Exon.io

1. Výběr hostingového tarifu a objednávka

Něž si u Exon.io objednáte svůj první hosting, tak si předem musíte vybrat svůj ideální tarif. Jeho výběr záleží na vašich nárocích. Na výběr máte ze tří tarifů – Starter, Professional a Enterprise. Už jejich název tak nějak napovídá, kdo si který tarif vybere. Po výběru už nestojí objednání nic v cestě.

Hostingové tarify.

Já jsem si vybral tarif Starter, protože je jeho používání/testování na 14 dní zdarma. Bez vkládání kreditní karty. Při dokončení objednávky stačí zvolit jako platební metodu bankovní převod. Pokud by mi hosting nevyhovoval, tak ho mohu bez sankcí zrušit nebo například navýšit. Jak probíhá objednávka hostingu můžete vidět na videu níže.

Objednání nextHosting Starter.

2. Registrace, převod nebo přesměrování domény

První fáze objednávky hostingu se věnuje doménám. Pokud nemáte doménu, tak si ji zde můžete nechat zaregistrovat, ale na výběr pak máte možnost přesun domény pod Exon.io nebo to, že si doménu necháte u svého registrátora, kde upravíte DNS. Pro české domény stačí změnit NSSET na EXON.

V případě, že nechcete používat Cloudflare DNS a CDN můžete vaši doménu nasměrovat na servery Exon.io:

  • Nameserver 1: ns1.next.exon.io
  • Nameserver 2: ns2.next.exon.io
  • Nameserver 3: ns3.next.exon.io

V případě, že máte aktivované Cloudflare DNS a CDN dostanete v e-mailu instrukce.

Přihlášení do administrace a správa hostingu

Klientská zóna

Exon.io má svou klientskou zónu, kde spravujete a objednáváte služby nebo domény, které u této společnosti máte. Pohromadě tam máte nejen služby a přehled o nich, ale také vystavené faktury nebo odkaz na podporu. 

Ukázka klientské zóny.

Jak vypadá ovládací panel cPanel

Kdo cPanel nezná, tak bude zpočátku asi mírně frustrovaný z mnoha věcí, které v něm jsou. Dobrou zprávou je, že cPanel jde poměrně dobře přizpůsobit a po čase se v něm budete pohybovat jako ryba ve vodě. Na internetu najdete mnoho návodů, které vám v případě nesnází pomohou. Přes cPanel spravujete vše, co potřebujete na svém hostingu změnit, vytvořit, omezit a tak podobně.

Ukázka cPanel.

Jak založit e-mail

CPanel se může zdát na první pohled složitý, ale později určitě oceníte jeho intuitivnost a minimalistický design. Založit e-mailovou adresu zvládnete na pár kliknutí. V cPanel klikněte na E-mailové účty a pak na tlačítko Vytvořit. Ve formuláři pokračujte podle instrukcí.

Ukázka založení e-mailové adresy.

Vytvoření databáze

Vytvoření (založení) databáze je stejně jednoduché jako vytvoření e-mailové schránky. Zabere to však o nějaké to kliknutí navíc, protože musíte vytvořit databázi a pak uživatele. V cPanelu klikněte na Databáze MySQL a pak pokračujte podle intuitivního rozhraní. Více ve videu.

Postup založení databáze MySQL.

Přidání doplňkové domény

Exon.io sice není multihosting, ale přesto umožňuje používat v rámci hostingu a v závislosti na používaném hostingovém tarifu 40-100 domén 2.řádu. Teoreticky tak můžete na nextHostingu Starter rozjet až 40 webových projektů. V cPanelu je potřeba přidat doplňkovou doménu. Přidáním této domény se na disku vytvoří složka a vygeneruje se SSL certifikát. Pro vygenerování certifikátu je nutné mít doménu nasměrovanou na servery Exon.io.

Vytvoření doplňkové domény v cPanel.

Instalace WordPress a jiných aplikací

U Exon.io je možné si přes cPanel na “jedno” kliknutí nainstalovat spoustu různých aplikací jako jsou redakční systémy, e-shopové systémy, diskuzní fóra, galerie a tak dále. Slouží k tomu aplikace Installatron Applications Installer. Video napoví více.

Instalace aplikací na jedno kliknutí.

Při instalaci můžete manuálně nastavit mnoho věcí, ale také můžete nechat vše na instalátoru. V tom případě se nemusíte skoro o nic starat a za pár vteřin přijdete k nainstalovanému systému.

Podpora

U Exon.io nečekejte propracovanou znalostní bázi ani obsáhlou knihovnu návodů. Tento hosting se specializuje spíše na pokročilejší uživatel, kteří si řešení řady problémů dokáží dohledat na internetu. K dispozici je samozřejmě uživatelská podpora, která reaguje pohotově. Z vlastní zkušenosti třeba vím, že Exon.io dokáže naslouchat klientům a na jejich prosby přijít vylepšením služeb.

3.2/5 - (10 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..