Wedos Global Recenze

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

WEDOS Global: rychlejší, dostupnější a bezpečnější web po celém světě

WEDOS Global je služba jejíž smyslem je chránit dostupnost webů před DDoS útoky na základě DNS Anycast, filtrovat a omezovat škodlivý provoz z různých lokalit. Aby toho nebylo málo, tak WEDOS Global zatím funguje jako menší CDN s body rozmístěnými po celém světě, umí cachovat a zrychlovat načítání webů.

Co je WEDOS Global?

WEDOS Global je celosvětově budovaná infrastruktura na bází AnyCast od společnosti WEDOS, která se pomalu rozrůstá o další funkcionality. Jednou ze služeb této infrastruktury je WEDOS Global Protection (WGP). Po prvotním pohledu na webové stránky mám z WEDOS Global rozporuplné pocity, protože úplně není jasné, o čem služba je.

Patří pod ní například recenzovaná služba WEDOS Online. Nicméně smyslem WEDOS Global Protection je ochrana webů před různými útoky, zlepšování rychlejšího načítání a zkracování jejich doby odezvy prostřednictvím celosvětové globální síti serverů.

Co Je Wedos Global

Teď si možná říkáte, že CDN není nic nového pod sluncem. Možná si rovnou pokládáte otázku, proč byste měli dávat WEDOS Global přednost před Cloudflare?

WEDOS Global má oproti Cloudflare jednu podstatnou výhodu. Jako jeden z největších lokálních poskytovatelů webhostingu velmi dobře zná potřeby československých zákazníků a také slabiny jejich webových aplikací. Společnost WEDOS provozuje hosting, který u nás patří k nejoblíbenějším. Díky tomu se bohužel denně potýkají s mnoha DDoS útoky. Právě díky tomu získali praktické zkušenosti, které daly základ nové službě WEDOS Global. WEDOS má totiž zkušenosti s tím, co se děje od koncového webserveru až po koncový web.

WEDOS Global se samozřejmě nemůže co se týče kvality a rozsahu služeb rovnat globálnímu hráči jako je Cloudflare. Jeho hlavní výhodou je ale praktická znalost lokálního trhu, česká lokalizace webové aplikace a také výhodná cenová politika.

Jak WEDOS Global funguje?

Služba má vlastní jednoduchou administraci. Ta mi přijde o něco přehlednější oproti Cloudflare, ale zase je třeba zdůraznit, že Cloudflare má více funkcí. 

Pokud chcete začít chránit svůj web s využitím WEDOS Global, tak jako první musíte přidat doménu do systému. K tomu slouží jedno formulářové políčko.

Wedos Global Pridani Domeny 2

Hned v dalším kroku si vyberete cenový tarif. Výběr tarifu je na vás, ale malé a střední weby si nejspíš vystačí s bezplatným tarifem

Kolik to stojí?

Nyní jsou na vyzkoušení všechny tarify zdarma. Do budoucna se počítá s verzí zdarma pro nepodnikatele. Pro podnikající osoby bude tarif začínat na nižších stovkách stovkách korun za měsíc.

DNS záznamy

WEDOS Global si načte nastavení DNS přidávané domény. V tomto kroku zatím nemůžete nic měnit. Jde pouze o kontrolu. Vlastně asi není důvod, proč by měla služba načíst něco špatně. Pokud zákazník přeregistruje CZ doménu k WEDOSu, tak je to zdarma a s přeregistrací dojde k automatické změně DNS serverů a nastavení příslušných DNS záznamů. Zákazník v podstatě nemusí dělat nic.

Wedos Globa L Nactene Dns Zaznamy

V poslední kroku získáte vygenerované nameservery. Ty musíte změnit u svého registrátora domény. Každá další doména, kterou přidáte, bude mít jiné nameservery. 

Wedos Global Nameservery

Až dojde ke změně nameserverů, tak se ve službě dostanete k dalšímu nastavení pro doménu.

Jaké funkce má WEDOS Global Protection?

Wedos Global funkce

Záměrně píšu o funkcích WEDOS Global Protection, protože bezpečnost a rychlost webů je to, co nás na Hostingy.net zajímá především. WEDOS Global Protection je prostředníkem pro komunikaci mezi celosvětovou sítí (Internet) a serverem, kde máte vaše data. Je to vlastně reverzní server, za kterým je schovaný váš web před útoky. Úkolem tohoto serveru je vyčištění závadného provozu a zabránění útokům na web. Díky tomu se k vašemu webu dostane pouze očištěný provoz, který web nehrožuje a nevytěžuje.

Filtrování škodlivého provozu

Wedos Global Filtrovani Provozu

WGP (WEDOS Global Protection) chrání web před útoky, ale také před škodlivými roboty. Obojí může vytěžovat web a zvyšovat jeho nároky na serverovou kapacitu, což stojí peníze. WGP údajně dokáže odfiltrovat více jak polovinu škodlivého provozu. To podle některých průzkumů může ušetřit až 90 % výpočetního výkonu.

Geo-IP blokace

Wedos Global Filtrovani Geo Ip

K filtrování škodlivého provozu patří filtrování na základě geografické polohy. Jako uživatelé si můžete sami nastavit blokované lokace. Jednoduše tak zablokujete přístup z určitých zemí nebo kontinentů.

Blacklist pro IP

Blacklist pro IP vám pomůže spravovat a nastavovat seznam blokovaných IP adres. Provoz z těchto IP neprojde na konečný server. To vám pomůže mít útočníky, ale i některé služby nebo roboty, řádně pod kontrolou. Nebudou vám vytěžovat zdroje.

Captcha a cookies

Captcha je oblíbeným nástrojem proti útočníkům. Tato funkce vám umožní vložit útočníkům do cesty ochranu webu pomocí Captcha kódu nebo ochranu webu pomocí Cookies.

Cache

Abych řekl pravdu, tak ty předchozí věci mě osobně moc nezajímají a vždy spoléhám na to, že služba bude filtrovat škodlivý provoz sama bez mojí osobní účasti. Cachování stránek už je ale jiná věc. Na rychlosti webu záleží, takže je dobré ho cachovat, protože ho to podstatně zrychlí.

Wedos Global Cache

Cachování stránek je ukládání souborů stránek do mezipaměti WEDOS Global Protection. Nedochází tak k načítaní všech zdrojů z webového serveru (obrázky, JavaScripty, CSS styly atd.), ale pro načtení obsahu se použije WEDOS Global protection. Načítání celé stránky tedy může být výrazně rychlejší.

Zapnutí/vypnutí cache je jednoduché. Stejně tak je snadné cache vymazat. V případě, že potřebujete cachovat jen určité typy souborů (obrázky, JavaScripty, CSS styly atd.), můžete je přidat do seznamu pro cachování.

Shrnutí na závěr

Mnoho profíků asi přemýšlí, proč by se měli na WEDOS Global vydat. Jedním z důvodů je to, že služba se zaměřuje na menší zákazníky. Tomu bude odpovídat nastavení i budoucí politika WEDOS Global. Alespoň v to doufám. Pro méně zkušené uživatele je zde jednoznačnou výhrou obrovská jednoduchost oproti Cloudflare. Cokoliv nastavit u WEDOS Global je prostě jednodušší. Ano, protože je tam méně funkcí. Pokročilé funkce u konkurence stejně využije málokdo.

5/5 - (3 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..