Wedos Online Logo

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

WEDOS Online: monitoring dostupnosti webu

Jestliže provozujete jakýkoliv komerční web, ať už firemní stránky nebo e-shop, tak už jste jistě někdy pátrali po možnosti, jak hlídat jeho dostupnost. WEDOS Online je hlídač dostupnosti služeb. V této recenzi se podíváme blíž na jeho fungování.

Co dělá WEDOS Online?

WEDOS Online monitoruje (hlídá) dostupnost webu. To je ale příliš jednoduchá odpověď. Tahle služba toho umí o trochu víc. Například umí hlídat, zda nedošlo ke změně DNS serverů hlídá platnost HTTPS (SSL) certifikátu, umí hlídat MX servery, POP3, IMAP nebo SMTP a také FTP. Službu provozuje hostingová společnost WEDOS. Zde si můžete přečíst její recenzi.

Když bude web nebo služba nedostupná, tak vás WEDOS Online okamžitě upozorní prostřednictvím push notifikace nebo zprávy na e-mail. V podstatě můžete jednu starost okolo webu hodit za hlavu, protože ho za vás bude hlídat tento hlídač dostupnosti služeb.

Výhodou je asi to, že běží pod záštitou největší hostingové firmy u nás. Důkazem může být i to, že služba WEDOS Online je zcela nezávislá na infrastruktuře společnosti WEDOS. A ta ji sama používá pro monitorování (hlídání) celé infrastruktury. Celé řešení je tedy robustně postavené a může být nasazeno pro jakékoliv datacentrum. Dá se tedy předpokládat, že služba bude fungovat spolehlivě s určitou zárukou bezpečnosti dat.

Jak se WEDOS Online používá?

Používá se vlastně velice jednoduše. V jednoduchém rozhraní si vyberete, co chcete hlídat a provedete jednoduché nastavení kontrol.

Wedos Online Manualni Kontrola
Výběr typu kontrol.
Wedos Online Zalozeni Kontroly
Nastavení kontroly.

Zajímavostí je interval kontroly. WEDOS Online je v současné době zdarma. S tím se pojí určité omezení služby. Například nejnižší interval kontroly je 5minutový. U běžných webů je to plně dostačující, ale u hodně navštěvovaných webů je tento interval příliš dlouhý. Od toho jsou zde placené tarify. U placených tarifů je možné nastavit si interval kontroly po 15 vteřinách. 

Wedos Online Porovnani Tarifu
Porovnání tarifů.

Porovnání tarifů ještě není asi úplně konečné, protože WEDOS zatím hledá správnou konfiguraci nastavení a zpoplatnění služeb. Nicméně služba jako taková už je plně funkční, takže hlídá dostupnost. A to je důležité.

Funkce WEDOS Online

Jak už jsem psal v úvodu, WEDOS Online umí hlídat to nejdůležitější, co je u webu potřeba hlídat. Ve výčtu jeho funkcí však nechybí přehledné statistiky nebo napojení na API, díky kterému si můžete připravovat vlastní přehledy monitoru služeb. 

Wedos Online Funkce

V automatizaci mě zaujala možnost vystavovat notifikace automaticky přímo na sociální sítě, což zákazníci jistě ocení. Ještě zajímavější je automatické vypnutí kampaní Google Ads. Tady by mnoho majitelů komerčních webů přitakalo, že vypnutí reklam při výpadku dokáže ušetřit dost peněz. 

Pokročilá nastavení plánovaných výpadků

Někdy může dojít k výpadku kvůli plánovaným úpravám. V tomto případě má WEDOS Online vlastní nastavení, kde je možné tyto plánované odstávky zaznamenat. 

Wedos Online Planovane Odstavky

Vložením plánované odstávky dojde k deaktivaci notifikací, což je asi vítaná funkce, protože v opačném případě vy vám do e-mailu přistála zpráva o nedostupnosti služby.

Kolik stojí monitoring webů od WEDOS Online

Služba je v současné době plně funkční, ale jak jsem psal, tak WEDOS hosting ještě piluje některé funkce a jejich zpoplatnění. V této chvíli je tak služba zcela zdarma. Na oficiální stránkách je k nahlédnutí ceník s porovnáním tarifů.

Wedos Online Cenik

Oba tarify jsou zatím zdarma. Kolik vás bude služba stát v budoucnu bude záležet zejména na tom, kolik denních kontrol budete provádět. V bezplatném tarifu máte k dispozici 150 kreditů na den. Například kontrola na HTTP webu v 5 minutovém intervalu vyjde na 20 kreditů za den. I s několika kontrolami nebo s několika weby ve službě si vlastně vystačíte s bezplatným tarifem. Tedy za předpokladu, že nepotřebujete nastavit častější interval kontrol. Jak se píše na oficiálním webu, tak kontrola webu v 1 minutovém intervalu má denní sazbu 100 kreditů. Jenže, když chcete nastavit jednominutový interval, tak už musíte přejít na placený kreditní tarif. Když se podíváte na ceník, tak vidíte, že cena za monitoring webu není nikterak závratná. 1000 kreditů stojí v současné době 5 Kč.

Prohlídka jednoduché administrace služby

Wedos Online Uvodni Obrazovka
Wedos Online Uvodni Obrazovka Chybove Hlasky
Wedos Online Seznam Kontrol
Wedos Online Cena Predplatneho

Shrnutí na závěr

Pokud potřebujete hlídat dostupnost webu nebo služby, tak pak je WEDOS Online výhodný hlídač. Jeho výhodou je asi to, že běží pod záštitou největší hostingové firmy u nás. Zde se dá předpokládat, že služba bude fungovat spolehlivě s nějakou zárukou bezpečnosti dat.

Za mě WEDOS Online vyhrává zejména jednoduchostí použití. Mám rád minimalismus a jednoduchost. V rozhraní služby nečekejte nějaké designové kudrlinky. To ne. Díky tomu se v administraci neztratíte a dokážete rychle přidat web/kontrolu a odejít. Pak už hlídač funguje samostatně a upozorní vás při výpadku. A to notifikací, kterou si vyberete. Jestli potřebujete hlídat web nebo e-shop, tak WEDOS Online je možnost, jak to vyřešit.

5/5 - (5 votes)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..