Vplyv výberu webhostingu na SEO

Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Vplyv výberu webhostingu na SEO

Článok pripravil: Tomáš Novák.

Častou otázkou, s ktorou sa stretávame na sociálnych sieťach od začiatočníkov v oblasti SEO je, či má nejaký vplyv na SEO výber webhostingu. Podľa mňa určite má, nie len nepriamy vplyv ale aj priamy

V tomto článku sa vám pokúsim priblížiť, prečo výber hostingu môže mať na toto vplyv a ktoré kritériá treba pred výberom hostingu sledovať. 

TIP: Odporúčam prečítať si aj tento článok ako vybrať wordpress hosting, na ktorý budem v tomto článku trochu nadväzovať. 

5 faktorov, týkajúcich sa webhostingu, ktoré majú vplyv na SEO

  • Rýchlosť načítania a lokalita
  • HTTPs
  • Uptime
  • Výkon
  • Zálohy

Niektoré z nich majú priamy, iné nepriamy vplyv na SEO. Poďme si ich podrobnejšie rozobrať. 

1. Rýchlosť načítania a lokalita

Všetci dobre vieme, že rýchlosť načítania stránky je hodnotiacim faktorom. S nástupom Core Web Vitals, ktoré prídu do platnosti budúci rok (2021) bude ešte dôležitejším. Optimalizovať rýchlosť načítania by sme nemali robiť len kvôli SEO, ale hlavne kvôli používateľom. 

Rýchlosť načítania stránky by mala byť pod 2,5 sekundy, aby sme poskytli dobrý používateľský zážitok a používateľ neodišiel zo stránky skôr ako sa vôbec celá načíta. 

Z pohľadu webhostingu a SEO však riešime aj metriku:

  • TTFB (time to first byte) – to je informácia o tom, koľko času trvá kým sa nám zo servera vráti prvý bajt (8 bitov). Táto metrika by mala byť ideálne do 300 ms a výrazne ju vie ovplyvniť nastavenie webhostingu. 

Vyhľadávač má pre každú stránku alokovaný čas, počas ktorého bude prechádzať (crawlovať) daný web. Pokiaľ sa váš web načítava pomaly, tak crawler dokáźe prejsť menej stránok a menej ich aj zaindexovať. 

Faktory, ktorými zvýšite rýchlosť načítania:

  • Kompresia obrázkov a správna veľkosť 
  • Minifikácia CSS, HTML a JS 
  • Kompresia (najčastejšie sa používa GZIP) 
  • Cachovanie a prednačítavanie súborov, ktoré často neaktualizujete 
  • AMP pri mobiloch
  • CDN 
  • Odstránenie nepotrebných redirectov (vyhnite sa viacnásobnému presmerovaniu)

GZIP kompresia

Pri výbere webhostingu zistite, či váš poskytovateľ povoľuje GZIP kompresiu súborov na zredukovanie veľkosti HTML, CSS a JS. Dôležitá je nie len rýchlosť načítania stránky, ale aj veľkosť stránky

Nechcete predsa, aby pri každom prehliadaný stránky používateľ na dátach sťahoval 10 MB.

Lokalita webhostingu alebo CDN

Lokalita, kde sa váš server nachádza je dôležitá. Server, kde máte uložený web by sa mal nachádzať čo najbližšie k vašim zákazníkom, pretože tým rýchlejšie sa stránka načíta. Pokiaľ máte zákazníkov v USA a webhosting v CZ, tak sa bude zbytočne stránka pomaly načítavať. 

Ak však máte klientov z rôznych častí sveta, zvážte použitie CDN. CDN (z anglického Content delivery networks) je sieť serverov rozmiestnená geograficky po celom svete, na ktorej  sú uložené kópie vašej stránky. 

Pokiaľ teda na vašu stránku príde návštevník z USA, obsah stránky sa načíta zo servera v USA, aby to bolo najrýchlejšie. 

Najznámejšou a najpoužívanejšou CDN je Cloudflare.  

Pokud si chcete být svojí volbou opravdu jistí, zeptejte se třeba i odborníků jako jsou kluci z firamedia.cz

2. HTTPs

Dôveryhodnosť webových stránok je veľmi dôležitá. Nechcete predsa, aby sa vaše prihlasovacie dáta (alebo iné dáta, ktoré zanecháte na webe) dostali do nechcených rúk. 

Z tohto dôvodu vznikol SSL certifikát (secure socket layer). Ten v kombinácii s HTTP protokolom šifruje prenos dát medzi prehlidačom používateľa a webovým serverov. 

HTTPs protokol

HTTPS (hypertext transfer protocol secure – zabezpečený hypertextový prenosový protokol). To S na konci (Secure) znamená práve kombinácia HTTP + S (SSL certifikát). 

V roku 2014 Google pridal SSL certifikát (nasadené HTTPs) medzi hodnotiace faktory.

Zvoľte teda webhosting, ktorý poskytuje aj SSL certifikát (väčšina by mala poskytovať bezplatný Let’s Encrypt, ktorý vám úplne stačí). 

3. Uptime

Uptime je opäť faktor, ktorý neovplyvňuje iba používateľov, ale aj crawlera. Crawlera prechádza náhodne vašu stránku viackrát denne (v závislosti od vášho crawl budgetu a veľkosti webu).

Tak isto ako v prípade používateľov, aj crawler keď sa dostane na stránku a tá mu vráti chybu (najčastejšie serverovú 50x, že server spadol – nie je k dispozícii), tak to nie je pre neho dobrý signál. Uloží si informáciu o tom, že webstránka nebola k dispozícii a pokiaľ sa to stane viackrát, môže sa stať, že danú podstránku vyradí z indexu (výsledkov vyhľadávania). 

100 % uptime vám neposkytne žiadny hosting, nie je to ani veľmi možné, pretože vždy sa môže niečo stať. Dôležité je ale to, či ten pád opravia za pár minút alebo hodín, počas ktorých vám môže biznisovo utiecť veľa peňazí (veď si to spočítajte sami). 

Snažte sa preto voliť webhosting, kde vám garantujú uptime a v prípade pádu servera dostanete aspoň nejakú kompenzáciu. Ak už hosting máte zvolený, nezabudnite si sami monitorovať ako často server padá a o koľko peňazí tak prichádzate. 

4. Výkon

Asi všetci spúšťame webstránky s tým cieľom, aby sme na ne získali čo najviac návštevníkov. Voľte preto taký hosting, kde je možnosť škálovania a v prípade, že sa vašej stránke začne dariť, aby zvládla nápor veľkého počtu návštevníkov. 

Toto nie je priamy hodnotiaci signál, ktorý ovplyvní SEO, ale nepriamo to môže mať vplyv práve na rýchlosť načítania uptime, ktoré už SEO môžu ovplyvniť. 

5. Zálohy

V prípade, že vás na projekte pracuje viacero, alebo často meníte veci na webe, zvoľte webhosting, ktorý robí automaticky pravidelné zálohy

Nikdy totiž neviete, čo sa môže stať (napríklad nahnevaný kolega, ktorého prepustili zmaže stránku alebo váš web niekto napadne (napr. malware)) a vy by ste sa prišli o dáta, ktoré sa zobrazujú aj vo výsledkoch vyhľadávania. Takto jednoducho môžete prísť o pozície v organických výsledkoch, ktoré ste dlhodobo budovali. 

Opäť nepriamy vplyv na SEO, ale môže mať. Robenie si pravidelných záloh je preto veľmi dôležité (tie automatické zo strany poskytovateľa hostingu vám ušetria čas). 

Záver

Často ešte dostávam otázku, či môže mať zdieľaný webhosting (s ktorým sa stretávame najčastejšie) vplyv na SEO, keďže na jednom servery môže bežať viacero stránok, z ktorých niektoré môžu byť spammy a podobne.

Týmto ľudom posielam toto video, kde to veľmi dobre popisuje priamo z Google Matt Cutts:

V tomto článku som sa snažil zhrnúť také základné faktory, ktoré môžu pri výbere webhostignu ovplyvniť SEO. Pevne verím, že ste sa aspoň niečo z článku naučili a pomôže vám pri rozhodovaní sa, ktorý webhosting pre svoj projekt zvoliť. 

Ak by vás čokoľvek napadlo čo v článku chýba a malo by tam byť, alebo vám nebolo v článku niečo jasné, tak napíšte do komentárov a rád vám odpoviem 🙂 

Rate this post

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..