Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Jak zálohují české hostingy?

Po delší odmlce tu máme další z testů, kterým si ověřujeme stav služeb u českých hostingových společností.

Pro úplnost si připomeňme ty minulé:

Tentokrát jsme se zaměřili na další důležitou věc, které hraje roli při výběru hostingu a tou je zálohování. Není to tak dávno, kdy se na českém trhu odehrála nešťastná záloha po útoku na společnost Gransy s.r.o. a tak jsme zjišťovali, jak jsou na tom české společnosti se zálohami. Jakým způsobem zálohují, zda používají geograficky oddělené servery na zálohy, offline zálohy a další.

Vytvoření tohoto článku trvalo delší dobu, protože u většiny společností musel být můj dotaz předán na kompetentní oddělení.

Níže tedy uvádíme odpovědi od jednotlivých společností.

Active24

Dobrý den,

Nejprve bych se omluvil za delší prodlevu v odpovědi na Váš dotaz.

Způsob provádění a uchovávání záloh u naší společnosti je rozdílný pro určité typy serverů.

Nejčastěji je u nás rozšířený typ webhostingu s operačním systémem Linux ( https://www.active24.cz/webhosting#m—linux , https://www.active24.cz/servery/virtualni-managed-servery ), pro tyto typy serverů provádíme Zálohu každý den nad ránem a zálohy držíme minimálně 30 dní , zálohy jsou dostupné našim klientům skrze online rozhraní .

Pokud se některý z výše zmíněných serverů ukončí ( například na požadavek zákazníka, nebo z důvodu ne úhrady), poslední zálohu před ukončením uchováváme na našich serverech po několik měsíců.

Pro windows hostingy ( https://www.active24.cz/webhosting#m—windows , https://www.active24.cz/servery/virtualni-managed-servery#m-vms-linux-7–vms-windows-5 ) držíme zálohy standardně 14 dní , toto platí i v případě jejich ukončení .

Co se týče serverů typu APS/APS ( https://www.active24.cz/servery/virtualni-privatni-servery a https://www.active24.cz/servery/aplikacni-servery ) standardně je zálohování na straně zákazníka , my jako poskytovatel serverů si udržujeme jejich zálohu v ořezané formě po dobu 7 dnů a je určena zejména pro obnovy z naší strany, například při kolapsu systému nebo podobných situací .

Emailové služby jsou u nás zálohované vždy nad ránem extra na samostatných serverech , kde zálohu standardně máme minimálně 14 dní , zde záleží na typu emailové služby, kterou u nás zákazník využívá . Ve výjimečných případech máme zálohu i starší, ale nebývá to pravidlem, proto uvádíme dobu 14 dnů .

Co se týče záloh databází, ty mají vlastní servery na kterých probíhá záloha každý den nad ránem s tím, že tyto zálohy držíme také minimálně po dobu 30 dní .

Geograficky jsou tyto zálohy umístěny v oddělném datacentru než jsou aktuální data zákazníků na daných serverech .

Náš Administrátorský tým se stále snaží postupy a technologie zlepšovat na základě nových informací, popřípadě novinek a prezentací, které jsou dostupné. Pokud tedy někde dojde k problému, jaký nedávno potkal jednoho z našich konkurentů , proběhla na základě zjištěných dat interní komunikace a kontrola našich postupů, aby nemohlo dojít k podobným komplikacím i u nás .

Blueboard

Dobrý den pane Pilný,

zálohování je pro nás velice důležité téma a je standardní součástí nabízených služeb – tedy NEpříplatkovou. Klient má vždy možnost přímého přístupu do záloh, které jsou 14 dní zpět, k jednotlivým souborům i exportům SQL databází. Může tak vždy i bez naší asistence ihned získat požadovaná data ze záloh.

Zálohujeme na speciální servery k tomu určené, data jsou tedy vždy i jinde než pouze na serveru kde má klient data. Zároveň máme i zálohy dat geograficky jinde – mimo datacentra pro případ krajní nouze. Klientům zálohujeme i emaily.

Czechia.com

Dobrý den pane Pilný,

způsoby zálohování se u nás liší podle platformy a typu služby. Pro zálohování poštovních serverů, hostingů běžících na Linuxu a virtuálních serverů na platformě VMware vSphere využíváme námi vyvinuté zálohovací řešení, postavené na inkrementálních snapshotech. Servery se zálohují denně v nočních hodinách, z důvodů bezpečnosti jsou přenosy dat šifrované, autentizace mezi zálohovači a zálohovanými servery využívá asymetrickou kryptografii. Zálohovací servery jsou nedostupné z veřejné sítě a veškerá komunikace je iniciována pouze ze strany zálohovacích serverů. Toto řešení nám mj. umožňuje v případě nouze spustit virtuální servery přímo ze zálohovačů, bez nutnosti obnovy na primární disková pole.

Hostingové služby na platformě Windows využívají klasický zálohovací software provádějící plné a inkrementální zálohy po jednotlivých souborech. Zálohování opět probíhá šifrovaným kanálem na zálohovací servery nedostupné z veřejné sítě.

Všechny služby zálohujeme do geograficky odděleného datacentra, které je od primární lokality vzdálené cca 2 kilometry. Zálohy držíme standardně 30 dnů zpět, podle typu objednané služby se může tato doba lišit. U služeb a virtuálních serverů, které nemají v ceně zálohování, udržujeme minimální zálohy několik dnů zpět pro vlastní potřebu, např. pro případ poškození souborového systému, selhání hardwaru, diskového pole apod.

Český hosting

Vážený pane Pilný,

děkujeme, že jste se na nás obrátil.

Zálohujeme všechna uživatelská data – tedy soubory na webserverech, databáze i e-maily, standardně jednou denně (individuálně u vyhrazených služeb i častěji). Dále také konfiguraci jednotlivých služeb a serverů, a logy. Zálohy uživatelských dat uchováváme 3-4 týdny nazpět, logy půl roku (dle zákona). Pro provádění záloh různých typů dat používáme různé technologie či jejich kombinace – typicky rsync, export databází či snapshoty.

Zálohy ukládáme na vyhrazených zálohovacích serverech. Primární jsou umístěny v našem hlavním datacentru společně s produkčními servery (tyto zálohy jsou on-line k dispozici i uživatelům). Vedle toho máme ještě geograficky oddělené „zálohy záloh“ ve druhém datacentru. Zálohování inicializuje sám zálohovací systém, tomu odpovídá i nastavení přístupů. Čili případná kompromitace nějakého serveru neumožní útočníkovi pracovat se zálohami toho serveru.

Co se týká záloh dat našeho firemního systému, tak ty v základu provádíme stejným způsobem, jako u dat jiných. Jen častěji (každou hodinu), a důležité zálohy navíc uchováváme kromě výše uvedených dvou míst ještě na místě třetím.

Kdybyste měl další dotazy, nebo potřeboval nějaké upřesňující informace, dejte vědět.

Ebola.cz

Ebola se z odpovědí moc nepárala a odeslali odkaz na znalostní bázi, kde mají problematiku zálohování popsanou.

Dobrý den,

odpovědi na svoje otázky naleznete v naší nápovědě:
https://podpora.ebola.cz/idx.php/0/085/article/Zalohovani-dat.html

V případě dalších dotazů, podnětů či připomínek k poskytovaným službám jsme Vám nadále k dispozici.

Exon.io

Dobrý deň,

v prvom rade posielame článok kde sa práve počas tohoto incidentu riešilo ako zálohujeme: https://blog.exon.io/zalohovanie-disaster-recovery-a-vsetko-okolo/
Od vtedy sa však zmenil systém zálohovania a to pridaním 2. GEO lokalít.

nextHosting zálohujeme raz za 24 hodín do GEO1. Zároveň robíme Delayed replikáciu nextHostingu v intervale 60 minút na druhé úložisko.
Držíme takto 8 snapshotov v intervale po 60min ktoré nemám umožňujú rollback prípadne rýchle nahodenie pri poruche úložiska s minimálnou stratou dát.

Na týždennej báže vykonávame snapshoty nextHostingu do GEO2. Tu udržiavame vždy 2 týždne snapshotov s rozostupom 7 dní.Táto záloha je nie je dostupná zo žiadneho serveru takže proces zálohovania zahajuje práve strana kde je záloha uložená.

Zálohy pre klientov sú dostupné 24/7 a ich obnova je zadarmo.

Forpsi

Dobrý den, pane Pilný,

omlouvám se, nevšimla jsem si dřív Vašeho e-mailu.  Zálohování samozřejmě věnujeme pozornost, ve světle posledních událostí jsme přemýšleli jak eliminovat rizika a co poradit zákazníkům, připadně jaké funkcionality by jim mohly pomoci pro zálohování různých dat, případně k obnově služby.

Tady je stručně, co jsme posílali zákazníkům v našem newsletteru:Nejen v souvislosti s případnými chybami technologií, ale i pro případ ransomware útoků je doporučováno zálohovat. Pravidlo zálohování 3-2-1 říká, že by měly být vytvořeny 3 kopie dat na 2 různých médiích, přičemž jedna kopie by měla být uložena na 1 odlišném místě. Zálohování webu je u nás k dispozici zdarma v rámci hostingových služeb. Nasadili jsme pro Vás i možnost zálohování databází. Detaily ohledně frekvence záloh a způsobu, jak k nim přistupovat se dočtete v naší znalostní bázi. Pohodlnou možností, jak získat data pro zálohování DNS záznamů je jejich export do csv formátu, který jsme nedávno přidali do zákaznické administrace. Připravujeme i funkcionalitu pro import záznamů. Doporučení od nás zní – zálohujte svá data – čím více záloh na různých místech, tím lépe.

Pokud máte nějaké další dotazy, dejte mi, prosím, vědět.

Gigaserver

Ahoj,

v současnosti probíhá zálohování na oddělené uložiště určené výhradně pro zálohy. Ke správě záloh využiváme nyní interní SW. Zálohu si klienti mohou obnovit přímo v administraci bez naší asistence – avšak pokud si neví rady, zdarma obnovu provedeme v rámci technické podpory.

FTP zálohujeme 1 týdně a dostupné jsou vždy dvě zálohy zpětně.

MySQL je zálohováno každý den a je dostupné zpětně 10 dnů.

G-hosting/station.cz

Ahoj,

technologie – neprozradime.

Geolokace – uzivatelska data zalohujeme do jine geolokality, a tyto zalohy pak jeste zalohujeme do uplne jine geolokality.

Dostupnost – zalohy mame k dispozici 7 dni zpetne, 4 tydny tydenni a par mesicu mesicni. Tydenni a mesicni zalohy jsou pro nas, klientum je negarantujeme.

A jako tresnicku na dortu mame zalohu zaloh k 13.9.2020 😀

Ignum (nově patří pod Webglobe)

Dobrý den,

Vladimíre a už k vám letí další várka, kdyby bylo zapotřebí ještě něco doplnit nebo dovysvětlit dejte vědět. Děkuji a přeji hezký den Jana

Zálohování:

Všechna data jsou uložená na ZFS file systémech. Tento file systém má velmi efektivní uspořádání práce se snapshetmi. ZFS volumes jsou vyrobené na distribuovaném síťovém systému CEPH. Celá hostingová infrastruktura je kompletně virtualizovaná. Data jsou fyzicky uložená na SSD discích. 

Nad daty se provádějí snapshety. Následně jsou snapshety posílány na další samostatné diskové úložiště v jiné geolokalitě. Data jsou posílána do jiného datového centra v rámci Prahy. 

Aktuálně máme infrastrukturu po celé Praze. 5 datových center propojených dark fiber optickými trasami, kde si umíme pustit rychlost jakou potřebujeme. Nyní máme 20Gbps trasy.

Zálohy jsou archivované 30 dní. Zákazník si může prohlédnout seznam dostupných záloh přes zákaznické rozhraní. Umíme zákazníkovi poskytnout celou zálohu jako jeden balík. Je také možné file level restore záloh – tedy zákazník si vybere jednotlivé soubory na obnovu. 

Offline zálohy – aktuálně nemáme, v zásadě jsme neviděli smysl, ale je to relativně jednoduše realizovatelné, jen by bylo zapotřebí mít dostatečně velké disky a člověka, který by je pravidelně měnil.

MyDreams

Ahoj,

naše společnost rozlišuje unmanaged servery a ostatní servery (interní servery, VPS servery a dedikované servery se správou).

Unmanaged servery jsou naprosto bez správy, bez zálohování a monitorujeme pouze ping. Neznáme obsah těchto serverů a nijak do nich nezasahujeme. Vše je v kompetenci klienta.

Ostatní servery zálohujeme každý den v noci na speciální externí storage servery pomocí enterprise zálohovacího řešení. Používáme geograficky redundantní úložiště s vysokou dostupností a šifrovaným.

Obvykle jsme schopni obnovit zálohy staré 15-90 dnů.

Kritické data firmy a některých klientů jsou ještě duplicitně zálohovány offline na externí disky v šifrování AES 256-bit.

Na přání klientů můžeme některé jejich servery nezálohovat, pokud to vyžaduje GDPR nebo například nařízení o ukládání a vyřazování elektronických dokumentů.

Zvláštní kategorií jsou klienti, kteří nemají server u nás, a jejich webhoster jim neumožňuje zálohování serveru. V těchto případech klientům navrhujeme individuální řešení.

NETIO

Hezký den, pane Pilný,

níže Vám zasílám informace k zálohování.

Zálohování dat u nás probíhá na samostatné a oddělené úložiště s omezeným přístupem, abychom eliminovali případné riziko jejich smazání. Samotné zálohování se provádí denně v brzkých ranních hodinách, přičemž ve většině případů využíváme přírůstkového zálohování. Zákazníci si poté mohou při výběru tarifu zvolit, kolik záloh zpětně budou mít k dispozici. V případě, že nastane situace, kdy zákazník zálohy potřebuje, nemusí nás kontaktovat, ale může si je přes administraci pohodlně a kdykoliv obnovit. Máme pro to vytvořeného intuitivního průvodce, kterého neustále zdokonalujeme, a ve kterém lze jednotlivé zálohy jednoduše procházet a obnovovat. Obnovovat lze jak jednotlivé složky, tak i jednotlivé soubory. Při samotné obnově dat poté nedochází k přepsání dat, ale obnovují se do podsložky ve složce, kterou si zákazník v průvodci zvolí. Tím se eliminují další případná rizika nechtěného přepsání dat. Do budoucna bychom chtěli systém zálohování a obnovování stále zdokonalovat a umožnit zákazníkům si zvolit například z více modelů či frekvence zálohování.

Onebit (nově patří pod Webglobe)

Dobrý den, pane Pilný,

děkuji, že nás zařazujete do dalšího článku, vážíme si toho! Rozdělím pro lepší přehlednost informace do bodů.

1) Veškerá data uchováváme na diskových polích RAID. To zajišťuje běh serveru i v případě poruchy kteréhokoliv pevného disku. Všechny naše servery disponují systémem hot-swap, což umožňuje výměnu vadného disku za plného chodu serveru. RAID tedy slouží jako preventivní ochrana před ztrátou dat vlivem chyby hardware.

2) Dále provádíme pravidelné zálohy veškerých klientských dat dle zvoleného tarifu (jednoduchou tabulku najdete případně zde: https://www.onehelp.cz/onebit/kb/cs/backup-and-restore ), ale domlouváme se zákazníky i individuální plán zálohování. Změnit je možné jak dobu archivace dat, tak i frekvenci v jaké zálohování provádíme.

3) Obnovy ze zálohy provádíme bezplatně, stačí aby nás zákazník autorizovaně kontaktoval. Můžeme obnovit buď adresář/soubor s přepisem původních dat nebo např. nahrát do prostoru FTP bokem (kvótu FTP prostoru si pohlídáme a případně dočasně bezplatně navýšíme, aby zákazník měl čas data projít/stáhnout), stejně tak databázi můžeme přepsat nebo její dump nahrajeme na FTP, popř. dumb nahrajeme i do jiné databáze.

4) U vyšších tarifů (od tarifu VIP) je k dispozici zálohování geograficky oddělené, které je navíc redundantní, tj. jedná se o zálohování na dva oddělené systémy umístěné ve dvou lokalitách.

5) Data systémů administrace a provozních serverů, které jsou potřebné pro bezproblémový chod webhostingu, jsou zálohována také a to na několika geograficky oddělených místech, včetně zašifrované zálohy, na kterou není možné dosáhnout nejen zvenčí, ale ani z žádného našeho serveru.

6) Dále uvedu, že máme zavedeny postupy v rámci „Business continuity“ plánu, kde počítáme s různými scénáři, ve kterých je potřeba sáhnout k obnově dat. A to od jednotlivých zákaznických účtů, až po obnovu celých systémů. Tyto zálohy a jejich obnova jsou také pravidelně testovány.

Našim cílem je hledání a pokrytí všech slabin celého systému, včetně pracovních stanic zaměstnanců a jejich postupů, přenosů HW s daty a jejich bezpečná likvidace.

Nechráníme jen slabá místa z naší strany, ale snažíme se i pomoci s ochranou zákaznických prezentací pomocí antimalware systému. Kdyby Vás zajímalo, více informací je popsáno v článku z roku 2019: https://blog.onebit.cz/2019/04/25/lepsi-hosting-chrani-i-vase-data/

Savana

Savana byla jediná, která na dotaz zálohování neodpověděla.

Dobrý den,

omlouvám se Vám, ale na tyto otázky z důvodu bezpečnosti dat našich zákazníků nebudeme odpovídat.

Stable.cz (nově patří pod Webglobe)

Dobrý den,

zálohovací systém na našich službách zálohuje webové prostory zákazníků vždy každých deset dní dozadu plus jsou doplněné o tři starší zálohy (týden od sebe). Toto je standardní zálohování hostingových služeb u Stable.cz a u VPS služby je možné si dohodnout i ukládání starší zálohy než je zmíněné.

Fyzicky jsou zálohy posílané mimo server ze kterého weby zákazníků běží. Umožňuje nám to jednak mít centrální přehled nad zálohami služeb a jednotlivých serverů a za druhé je tento server umístěný v jiném racku.

Na naší službě Endora.cz jsme schopni zákazníkům poskytnout i starší zálohu, protože mimo tento zálohovací proces je také lokálně tvořena záloha obsahu webprostoru při mazání služeb, která se promazává ručně a občas takto můžeme pomoci (a tyto případy se stávají) zákazníkovi i s dva měsíce starou zálohou webu.

Svethostingu.cz

Dobrý den,

níže Vám zasíláme odpovědi na Vaše dotazy ohledně zálohování.

Všechny poskytované služby jsou zálohovány minimálně 1x denně a to v nočních hodinách. V případě potřeby je možné dohodnout i příplatkovou službu, kdy je záloha prováděna i několikrát denně.

Používáme několik forem zálohování a pro každou využíváme jak jiné HW, tak i SW řešení. Pro ukládání záloh jsou používané rotační HDD a ve specifických případech i klasické pásky.

Zálohy jsou prováděny na fyzicky oddělený HW a zároveň udržujeme i geograficky separované zálohy.

Co se týká případné obnovy, zde je veškerá obnova zdarma. V rámci multihostingu jsou zálohy databází dostupné skrze SSH. Zálohy přístupné skrze SSH lze pouze číst, nelze je mazat. Obnovu záloh souborů (data na FTP, e-mail zprávy) provádíme na základě autorizovaného požadavku, který lze zaslat z administrace hostingu.

TELE3

TELE3 má 3 typy záloh. Zálohy mají jak lokálně, tak oddělené geolokačně. Část záloh je dokonce i mimo ČR. V blízké době slibují zálohy ke stažení přímo v administraci hostingu, kde budou přímo ke stažení (budou zde kompletní zálohy FTP+DB). Celkově se jedno o dost sofistikované řešení, ale v rámci konkurence se nechce T3 o tomto moc vyjadřovat. Z osobní zkušenosti mohu říci, že se opravdu jedná o jedno z nejsofistikovanějších řešení záloh, se kterým jsem se kde setkal.

Váš hosting

Zdravím Vladimíre, díky za dotaz.

V případě serverů je to nastavení primárně na straně zákazníka. My mu dáváme však plno možností. Např. server dělá dumpy databáze každý den, a nechává je týden přímo na serveru.
Dále umožňuje nastavit FTP / Dropbox, kam automaticky zálohuje 1x denně. Případně si objednat zálohování od nás.

Kompletní informace o zálohování serverů je přímo na webu.

Pokud jde o webhosting, tak tam automaticky zálohujeme veškerá data do geograficky oddělené serverovny. Data držíme až měsíc nazpět.

Obnova záloh je v naší režii.

WEB4U

Dobrý den,

zálohování je pro naše služby zcela klíčové a zejména po vámi zmíněném incidentu je mu věnována nadstandardní pozornost.

Základem je zálohovací cyklus na denní bázi, který je monitorován, a pokud nějaká záloha selže, dozví se to administrátoři a chybu obratem řeší.

Používáme několik různých technologií pro různé druhy služeb.

U webhostingu zálohujeme zvlášť soubory z FTP, databáze a e-mailové schránky.

Zde používáme vlastní řešení, které staví na protokolu RSYNC a je kolem něj poměrně robustní a otestovaný systém, který řeší plán záloh v rámci cyklu, rotaci záloh atd.

U databází je samozřejmě nutné vytvářet konzistentní zálohu. Pro potřeby zákazníků vytváříme exporty pomocí mysqldump, které si zákazník může snadno importovat i mimo naše prostředí.

Zálohování databází probíhá na replice, kterou provozujeme pro zajištění vyšší dostupnosti.

Obdobný systém se používá také pro interní služby a vybrané serverové zákazníky, ale jedná se o samostatné instance, které nejsou nijak propojené.

Pro zákazníky s managed servery provozujeme systém Bacula s nadstavbou, která umožňuje automatickou obnovu bez naší asistence.

Pro servery ve správě zákazníků (VPS, dedikované servery) nabízíme zálohovaní jako doplňkovou službu, a to opět pomocí nástroje rsync s nadstavou. K zálohám má zákazník neustále přístup v read-only režimu.

Některé virtuální servery zálohujeme také pomocí snapshotů.

Zálohovací servery jsou fyzicky umístěné v jiném datovém centru, než běží primární služby a je k nim omezený přístup, aby se zamezilo úniku dat ze záloh.

Kromě zálohovacích mechanismů se snažíme předcházet ztrátě ostrých dat i dalšími mechanismy jako RAID, DRBD, replikace databází a mnoho dalších.

Offline zálohy máme nasazené pro disaster recovery, ale informace o této interní službě nejsou veřejné.

Děkuji za možnost poskytnout informace o našich službách

Wedos

U Wedosu to popsali velice detailně. Jak zálohuje Wedos si tedy můžete přečíst níže.

Zdravím,

omlouváme se, že to trvalo delší dobu. Dát to dohromady chvilku trvalo + se musel obsah detailně projít a schválit kvůli ISO 27001. Pokud bys měl nějaké další otázky, tak napiš.

Jak jsou konkrétně jednotlivé služby zálohované by bylo na několik stránek dokumentace. Liší se to nejen službu od služby, ale také i od konkrétních serverů a technologií. Například když nasazujeme nové servery anebo nové verze software, tak se k zálohám mohou dělat i pravidelné snapshoty na lokální disk v intervalech jednotek hodin, aby se vše dalo rychle vrátit.

S výjimkou placených záloh (u NoLimite Extra a příplatkové služby k VPS SSD), kdy jsou zálohy ukládány podle smluvních podmínek a ve specifických intervalech, tak zálohujeme pro naší potřebu vždy v cyklech.

Od počátku upozorňujeme, že zálohy slouží pro naše potřeby a pro případ výpadku nějaké služby a nemáme je primárně určené k tomu, aby je využívali zákazníci pro nápravu svých chyb. Na toto téma plánujeme na letošní rok vzdělávací pořad s návody, kdy chceme zákazníky naučit používat správné nástroje pro jejich vlastní zálohy.

Servery, které mají zálohy na starosti, je postupně stahují po interní síti ze serverů se službami. Jakmile skončí, tak začínají znovu. Zálohovacích serverů je několik a mají na starosti různé služby anebo jejich části (například u webhostingů NoLimit se zvlášť zálohují soubory, databáze a e-maily).

Na zálohy máme vyčleněné speciální servery k tomu určené. Většinou používáme klasické serverové pevné disky s umělou atmosférou. Je to hlavně z důvodu dobrého poměru ceny za GB. V některých případech se používají SSD a klasické servery – když předpokládáme, že by bylo nutné zálohu rychle nahrát. V každém případě dbáme na to, aby bylo dostatek kapacity na několik měsíců záloh.

Dříve jsme tak byli schopni dohledat například zálohu webu, který byl zrušen i více než před půl rokem. Od GDRP už něco takového není možné, protože data zákazníků nesmíme držet delší dobu než je nutné. I tak máme ve zpracovatelské smlouvě pro jistotu upozornění, že data mohou být na zálohovacích serverech uchována až 180 dní a na serverech až 30 dní.

Co se týká technologie záloh, tak se to liší službu od služby. Základem jsou dlouhodobé zálohy na úložištích s točivými disky. Ty jsou přístupné pouze z interní sítě a servery se službami k nim nemají přístup. Vždy si zálohovací servery po interní síti stahují data ze serverů se službami na úložiště. Pokud by někdo tedy získal přístup k serverům se službami nedostane se z nich k datům na úložišti.

Úložiště jsou speciální servery určené pro ukládání záloh. Většinou mají 25 disků, které provozujeme v RAID 5. Jsou připravené na výpadky, problémy s hardware atd. Několik rozbitých disků nevadí. V případě že odejde třeba deska přechodíme disky do dalšího serveru.

K těmto zálohám má přístup jen několik techniků, kteří jsou proškoleni, mají zkušenosti a stejně jako všichni ve firmě prošli náročnými 6 hodinovými psychotesty, které jsou u nás povinné.

Jednotlivé služby pak mají ještě zálohy v různých formách na běžných serverech, podle toho jak uznají technici, kteří mají danou službu na starosti. Pokud technici chtějí mít několik dní zpět zálohy na rychlých serverech na NVMe, tak to nijak neomezujeme. Jsme velká společnost, která toho už hodně zažila, takže víme že v tomto ohledu se vyplatí obezřetnost a nešetřit.

U nových řad serverů, na kterých běží NoLimit, jsou vždy instalovány ještě NVMe jako lokální disky pro speciální zálohy. Je to poměrně přepych, ale když se něco pokazí můžete okamžitě obnovit pár hodin starou zálohu. Většina zákazníků by nic nepoznala, nicméně podle GDRP musíme a vždy informujeme pokud je provedena obnova ze zálohy.

K tomuto všemu máme ještě testovací zálohy. Testujeme vhodné a levní i drahé způsoby zálohování i několik měsíců kvůli spolehlivosti. Například máme HPE Cloudline CL5800 Gen9 Server se sto 10 TB disky. Utáhne celou naši službu WEDOS CD. Momentálně máme 3 tyto stroje. Dále se testuje i pro ostrá provoz úložiště HPE 3PAR StoreServ Storage. Jedná se o úložiště, které využívá AI pro optimalizaci výkonu a předpovídání problémů. Tato úložiště zvládají 3 miliony IOPS s odezvou pod 1 ms. HPE u nich garantuje dostupnost dat až neuvěřitelných 99,9999%. Škálovat se dají až na 80 PB / jeden systém.

Výsledkem těchto testů je například, že pro služby VPN ON a WEDOS Cloud chceme nyní nasadit disky na online replikovaných all flash diskových úložištích HPE 3PAR StoreServ Storage, přičemž každá kopie bude v jiném datacentru.

Pokud bychom to tedy měli shrnout. Hlavní zálohy jsou na točivých discích nedostupné z venkovní sítě i ze samotných serverů. Vše je oddělené a jakákoliv obnova musí být provedena ručně technikem. Tyto zálohy ukládáme cyklicky a smluvně můžeme držet až 180 dní staré. Úložišť je několik v různých racích. Jakmile vše připravíme v DC2, tak se bude zálohovat i geograficky.

Dále mají jednotlivé služby anebo jejich části individuální zálohování dle uvážení techniků a vývojářů. Tyto zálohy mají hlavně urychlit proces obnovy. Nedrží se tak dlouho.

Navíc třeba databáze u webhostingu máme provozované v režimu master – slave a tak, kromě záloh, existuje ještě živá kopie dat. Když odejde disk, jsme schopni prohodit slave za master a zachráníme data i bez nutnosti sáhnout do záloh.

Část serverů má pro rychlé zálohy NVMe lokální disky.

Testujeme i nové způsoby zálohování a hardware. Zkoušeli jsme například i pásky.

Zákazníkům nabízíme i prostor pro zálohování WEDOS disk, kam si například přes FTP mohou ukládat zálohy. Pro NoLimit a VPS SSD jsou k dispozici i 5 GB a 10 GB verze zdarma.

WP Hosting

Ahoj Vladimíre,

naši zákaznici jsou v tomto ohledu informováni skrze naše webové stránky, kde je vše podstatné zveřejněno.

Četnost záloh máme dle tarifů popsanou na https://www.wp-hosting.cz/hosting/.

OpenServis.cz

Dobrý den,


zálohování bereme velice vážně. Zákazníkům doporučujeme dělat vždy i vlastní zálohy, ale naše jsou samozřejmě také k dispozici a to na více místech.
Zálohujeme vždy minimálně ve dvou odlišnách lokacích a to vždy lokálně na stejném serveru + na jednom geograficky odděleném místě.

Zálohy uchováváme po dobu minimálně 30 dní. Uchovávání + obnova záloh je zdarma.
Zálohujeme jak obsah webové prezentace, tak databázi a také i e-mailové schránky.

Všem společnostem, které poskytly tyto informace moc děkujeme a jsme rádi, že se do tohoto „testu“ zapojily.

Rate this post

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..