Naše webové stránky obsahují odkazy na partnerské weby. Pokud se prokliknete z našich stránek na stránky partnera a tam si zakoupíte jeho služby, obdržíme za zprostředkování provizi (Zjistit více informací). Tato forma spolupráce nijak neovlivňuje objektivnost našich recenzí. Každým nákupem přes proklik z našich stránek podpoříte naši redakci, abychom i do budoucna mohli tvořit kvalitní a užitečný obsah. Ďekujeme.

Důležité upozornění Všechny naše články píšou skuteční lidé. Nejsou to umělé texty od stroje.


WordPress Hero

Jak vybrat WordPress hosting?

Spolu, se stále větším zájmem o redakční systém WordPress, vzniká i spousta služeb pro tento redakční systém. Jednou z takových služeb je WordPress hosting.
V tomto článku Vám ukážeme, jak si takový WordPress hosting vybrat, čeho se vyvarovat a na co si dát pozor.

První část článku bude věnována technickým náležitostem a minimálním požadavkům na bezproblémový chod WordPressu.
Ve druhé části Vám ukážeme, jaké další věci jsou vhodné, aby takový WordPress hosting měl a nebo používal.

Tento článek je obecným článkem na téma WordPress hosting a nedoporučuje žádnou konkrétní službu, jako tomu bývá v podobných článcích, které mají za úkol nalákat uživatele na konkrétní službu pomocí affiliate odkazů.

Co je WordPress hosting?

WordPress hosting je speciální druh webhostingu, který je běžně k dostání a nabízí jej každá hostingová společnost. Speciální je v tom, že parametry takového hostingu jsou a nebo by měly být nastaveny přímo pro redakční systém WordPress. Především proto, aby umožnily jeho rychlejší načítání a práci s ním.

Takový WordPress hosting často zahrnuje i další nástroje a funkce, které usnadňují správu redakčního systému WordPress a u běžných webhostingových programech se nevyskytují.

Jak si vybrat nejlepší WordPress hosting?

Nejlepší způsob, jak si vybrat webhostingovou službu, je věnovat pozornost těmto důležitým faktorům:

  • Rychlost – Rychlost načítání serveru by měla být pod 300 ms
  • Uptime – Spolehlivá hostingová služba bude mít dostupnost alespoň 99% a vyšší. Vhodné je využít hosting s garantovanou dostupností.
  • Zákaznický servis – Pokud si s WordPressem nejste moc jisti, vždy se oplatí, aby technická podpora byla ochotna pomoci s Vaším problémem a měla potřebné znalosti.
  • Instalace na jedno kliknutí – Řada společností poskytuje nástroj, přes který si dokáže i běžný laik nainstalovat redakční systém WordPress.

Doporučené požadavky na WordPres hosting

WordPress.org oficiálně doporučuje využívat servery s následujícími parametry a rozšířeními:

PHP verze 7.4 nebo vyšší.
MySQL verze 5.6 nebo vyšší nebo MariaDB verze 10.1 nebo vyšší.
Podpora HTTPS

PHP 7.4

Doporučuje se PHP 7.4 nebo vyšší, ale WordPress bude běžet i na starších verzích. Mějte však na paměti, že verze PHP nižší, než 7.2 se již neaktualizují a hrozí zde značné bezpečnostní riziko. Z tohoto důvodu se nedoporučují verze PHP nižší než 7.2.

Rozšíření PHP

Jádro redakčního systému WordPress využívá celou řadu rozšíření PHP. Pokud chybí preferované rozšíření, WordPress bude muset udělat více práce, aby provedl úkol, se kterým modul pomáhá, nebo v nejhorším případě odstraní funkčnost tzn. nebude fungovat správně a nebo nebude fungovat vůbec.

Proto se doporučují níže uvedená rozšíření PHP:

  • curl – Provádí operace vzdáleného požadavku.
  • dom – Používá se k ověření obsahu textových widgetů.
  • exif – Funguje s metadaty uloženými v obrazech.
  • fileinfo – Používá se k detekci mimetypu při nahrávání souborů.
  • hash – Používá se pro hašování – včetně hesel a aktualizačních balíčků.
  • json – Používá se pro komunikaci s jinými servery.
  • mbstring – Používá se ke správnému zpracování textu UTF8.
  • mysqli – Připojuje se k MySQL pro interakce s databází.
  • libsodium – Ověřuje podpisy a poskytuje bezpečně náhodné bajty.
  • openssl – Povoluje připojení založená na SSL k jiným hostitelům.
  • pcre – Zvyšuje výkon vyhledávání vzorů při vyhledávání kódu.
  • imagick – Poskytuje lepší kvalitu obrázků pro nahrávání médií.
  • xml – Používá se pro analýzu XML – například ze stránek třetích stran.
  • zip – Používá se pro dekompresi aktualizačních balíčků Plugins, Themes a WordPress.

Z důvodu úplnosti je níže uveden seznam zbývajících modulů PHP, které může WordPress použít v určitých situacích, nebo pokud nejsou dostupné jiné moduly. Jedná se o nouzové případy, nebo volitelné a nemusí být nutně nutné v optimálním prostředí, ale jejich instalace neublíží.

  • filter – Používá se pro bezpečné filtrování vstupu uživatele.
  • gd – Pokud není Imagick nainstalován, tak se používá se GD Graphics Library, jako funkčně omezené záložní místo pro manipulaci s obrázky.
  • iconv – Používá se pro převod mezi znakovými sadami.
  • mcrypt – Vytváří náhodné bajty, když nejsou k dispozici libsodium a /dev/urandom.
  • simplexml – Používá se pro analýzu XML.
  • xmlreader – Používá se pro analýzu XML.
  • zlib – Gzip komprese a dekomprese.

Databáze

WordPress ukládá obsah, konfiguraci a další informace do databáze. V databázi pro WordPress, jsou uložena všechna uživatelsky definovaná data webu na WordPressu. WordPress je primárně určen k použití databázového serveru s MySQL. WordPress oficiálně podporuje pouze MySQL nebo MariaDB – což je náhrada za MySQL.

Dnes si už při troše znalosti WordPressu nebo díky různým page builderům, dokážete vytvořit běžné prezentační stránky sami. Ale pokud potřebujete vytvořit větší portál nebo e-shop je stále rozumnější se obrátit na odborníky na vývoj webových stránek. Ušetříte tak mnoho nervů a ve výsledku i peněz.

Doplňkové služby

Kromě technických parametrů a rozlišení dle ceny, může být dalším faktorem při výběru WordPress hostingu i několik doplňkových služeb.

Instalace na jedno kliknutí

Toto rozšíření je velice užitečná a příjemná věc. Řada hostingových společností umožňuje tzv. instalaci na jedno kliknutí. Nemusí se nutně jednat jen o WordPress redakční systém, ale systémy většinou nabízí i další redakční systémy, jako je Drupal, Joomla, Opencart a další. Toto rozšíření Vám urychlí spoustu času. Nemusíte nic nastavovat a nemusíte kopírovat soubory na FTP. Stačí zvolit instalaci v administraci a redakční systém WordPress je nainstalován během pár minut.

HTTPS

Použití HTTPS – tedy zabezpečeného přenosu je v dnešní době již standard a každý web by měl https mít. Polovina společností má takovou službu zpoplatněnou a druhá polovina ji má zdarma a to se ve většině případů jedná o totožné služby – použití Let’s Encrypt certifikátu. Ten je opravdu zdarma.

Proto doporučujeme vybírat WordPress hosting i dle tohoto parametru. Ušetříte tím zbytečné náklady za službu, která je zdarma.

WordPress hosting

Pokud znáte minimální a doporučené požadavky, tak můžete přejít na zvolení konkrétního WordPress hostingu. Náš srovnávač hostingů má na WordPress hosting speciální kategorii. Navíc můžete využít naše filtrování, kde můžete zadávat počet domén, memory_limit a nebo konkrétního poskytovatele.

5/5 - (1 vote)

WooCommerce pluginy pro české a slovenské prostředí

Podobné příspěvky

6 Komentářů

  1. Těžko vzhledem k počtu serverů jednotlivých hostingů. To bys někde musel sehnat seznam všech serverů a to ti nikdo nedá.. Takže si maximálně můžeš čekovat svůj web u konkrétního poskytovatele.

  2. Potom ale nebuďme prekvapený že server má 2 roky neaktualizovaný kernel a archaické verzie software. „Garantovaný uptime 99,99%“ to sú 4 minúty na údržbu a potenciálny downtime mesačne. Takže celé tieto garancie by som bral s veľkou nadsázkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..